Co byste měli vědět o zkouškách zapsaného mediátora?
Zkoušky zapsaného mediátora jsou jedny z nejtěžších zkoušek v rámci systému české justice. Níže uvádím základní údaje, které je dobré o zkouškách vědět:
- Na zkoušku se můžete přihlásit, pokud jste způsobilí k právním úkonům, bezúhonní a máte ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském, nebo navazujícím magisterském studijním programu v České republice, nebo odpovídající uznané vzdělání v zahraničí.
- Zkouška má 2 části – písemnou a ústní:
- Písemná část zkoušky je výběr z 511 dopředu daných multiple-choice testových otázek. Na každou otázku je vždy 1 správná odpověď, správné odpovědi však nejsou zveřejněny.
- Ústní část zkoušky trvá 2 hodiny a skládá se z 1 hodiny mediace, kde uchazeč demonstruje své schopnosti mediátora na kauze s figuranty před 3-člennou komisí. Ve druhé hodině probíhá sebereflexe uchazeče a doplňující teoretické i praktické otázky komise. Následně komise vše vyhodnotí a sdělí uchazeči, zda uspěl či nikoliv. Složení komise ani kauzu dopředu uchazeči neznají.
- Zkouška se skládá na Ministerstvu spravedlnosti ČR, jen advokáti ji skládají na České advokátní komoře. 3-členné zkušební komise jsou na ministerstvu i na ČAK složeny ze stejných komisařů. Konkrétní členy komise se uchazeč dozví ráno v den zkoušky.
- Úspěšnost u zkoušky zapsaného mediátora je mezi 30-35 %.
- Pokud u zkoušky neuspějete, můžete ji 2x opakovat; pokud neuspějete ani na třetí pokus, můžete zkoušku opakovat až po 3 letech, kdy máte opět celkem 3 pokusy.
- Přihlášení ke zkouškám stojí 5.000, – Kč na každý pokus.
- Po úspěšném složení zkoušek můžete zažádat o zápis do seznamu zapsaných mediátorů, který vede Ministerstvo spravedlnosti ČR. Poplatek za zápis je 5.000, – Kč.
Chystáte se na zkoušky mediátora a potřebujete pomoct s přípravou? Podívejte se, jak Vás mohu podpořit a pomoci Vám dosáhnout úspěchu: příprava na zkoušky mediátora
Vaše mediátorka Iva
p.s. Znění testových otázek a další informace ke zkoušce najdete zde: testové otázky ke zkoušce z mediace